EGE BÖLGESİ SALLANMAYA DEVAM EDİYOR!

Son depremler, Çanakkale’de sarsıntılar devam ediyor.Ege Denizi'nde merkez üssü Çanakkale'nin Ayvacık İlçesinde geçtiğimiz ayda 5.3 büyüklüklüğünde depremler meydana gelmişti. O günden bu yana, Ayvacıkta sallantılar devam etmekte. Genelleme olarak 2.0 - 1.8 şiddetinde sık sık depremler meydana gelmektedir. Peki depremden korunmanın yolunu bildiğimizi sanarken ne kadar biliyoruz? 

 

DEPREM NEDİR?

   Deprem yer sarsıntısıdır. Yeryüzü, birbirini tamamlayan parçalardan oluşur. Bunu    yapboz oyunundaki parçalara benzetebiliriz. Bu parçalara levha adını veriyoruz.    Levhalar zamanla kırılarak depremlere neden olur.
   Deprem önce hafif bir sarsıntı ve uğultuyla başlar. Sarsıntı birden şiddetlenir.    Sarsıntı şiddetlenince en çok zararı verir. Deprem sonucunda can ve mal kaybı    olabilir.

 

DEPREMİN YOL AÇABİLECEĞİ ZARARLAR NELERDİR?

   Ülkemizin büyük bir bölümü deprem kuşağında yer alır. Bu nedenle yurdumuzda    bazen büyük depremler olmaktadır. 17 Ağustos 1999 Marmara depreminde 7.4 şiddetinde olmuştur. Meydana gelen  7.4 şiddetinde ki Marmara depreminde  pek çok kişi yaşamını yitirmiştir. 
Deprem; sağlam yapılmamış binalara, yollara, tünellere ve köprülere zarar verebilir.    Deprem sırasında bazı insanlar enkaz altında kalabilirler. Kimi zaman toprak    üzerinde uzun yarıklar ve çatlaklar oluşabilir. Kentler, yerleşim alanları zarar    görebilir. İnsanlar, can ve mal kaybına uğrayabilirler.

 • Hemen burada dün Müteahhitlerin çoğalmasından bahsetmiş olduğum yazımda inşaat sektöründe bilgisi olmayan veya yeterli bilgiye sahip olmayan kimselerin sektöre girmiş olması sonrası sektörün kalitesi düşmüş, yapılan inşaatların basitleşmesi, doğru ve yeterli olmaması sonucu can güvenliğimizi tehlikeye atmaktadır. 

  DEPREM ÖNCESİ YAPILMASI GEREKENLER

   Evlerimiz depreme dayanıklı olmalıdır. Deprem, dayanıklı yapılmış konutlara zarar    vermez. Oturduğumuz binaların depreme dayanıklı olup olmadığını kontrol    ettirmeliyiz. Gerekirse, dayanıklı duruma getirmeliyiz. 
   Bir deprem planı hazırlamalıyız. Bu planda güvenli yerleri ve deprem sonrası,    binadan çıkış yollarını belirlemeliyiz. Sarsıntı anında devrilebilecek kitaplık, vitrin    gibi eşyaları sabit duruma getirmeliyiz.

Evimizdeki gaz, su vanasının ve elektrik şalterinin yerini öğrenmeliyiz. Bunları    kapalı konuma getirmeliyiz.

Deprem çantası hazırlamalıyız. Deprem çantasına radyo, pilli fener, pil, düdük ve    ilkyardım çantasını koymalıyız. Giyecek, içecek, yiyecek maddelerini deprem    çantasına yerleştirmeliyiz. Deprem çantasını evimizde ulaşabileceğimiz bir yerde    bulundurmalıyız.

 Depremden sonra aile bireylerinin buluşacağı bir yer belirlemeliyiz. Buluşacağımız    yerleri açık alanlardan seçmeliyiz. Elektrik direklerinden ve binalardan uzak    durmalıyız.

 

  DEPREM ANINDA YAPILMASI GEREKENLER

 

   Deprem sırasında okulda isek:
   Deprem anında sakin olmalı, paniğe kapılmamalıyız. Pencerelerden uzak durmalıyız.    Sağlamlığına emin olduğumuz bir sıranın altına girmeliyiz. Ellerimizi başımızın    üstüne kenetleyerek, başımızı dirseklerimizin arasına almalıyız. Başımızı    korumalıyız.

Deprem anında okul binasından uzak durmalı, duvarlara yaklaşmamalıyız. Güvenli,    açık bir alana giderek yere uzanmalı ve dizlerimizin üzerine eğilmeliyiz.

Deprem sırasında evde isek:

Deprem anında sakin olmalı, paniğe kapılmamalıyız. Sağlamlığına güvendiğimiz bir    masanın altına girmeliyiz. 

Sarsıntı anında binadan çıkmaya veya binaya girmeye çalışmamalıyız.    Pencerelerden, sobalardan ve kolay devrilecek eşyalardan uzak durmalıyız.

Asansörü kullanmamalı, merdivenlerden koşmamalıyız. Sarsıntı geçtikten sonra    binadan    uzaklaşmalıyız.

Deprem sırasında dışarıda isek:

Binalardan, yıkıntılardan ve camlardan uzak durmalıyız. Elektrik direk ve tellerinden    uzakta, güvenli bir yerde sarsıntının durmasını beklemeliyiz. 

Köprü, üst geçit ve tünellerden uzak durmalıyız. Binalara kibrit, çakmak, mum, gaz    lambası vb. araçlarla yaklaşmamalıyız. Binalarda gaz kaçağı olabileceğini    unutmamalıyız.

Enkaz altında isek:
   Sakin olmalı, paniğe kapılmamalıyız. Yaralı olup olmadığımızı kontrol etmeliyiz.    Kıpırdayacak bir durumda isek ve çıkış yolu varsa hareket etmeliyiz. Yoksa    durumumuzu bozmamalı, kurtarma ekiplerinin gelmesini beklemeliyiz. 

Dışarıdan bir ses duyunca bağırmalıyız. Düdük varsa aralıklarla öttürmeliyiz. Çeşitli    cisimlere vurarak bulunduğumuz yeri belli etmeye çalışmalıyız.    Böylece, yardım ekiplerinin bize ulaşmasını sağlamalıyız.

 

 DEPREMDEN SONRA YAPILMASI GEREKENLER

Yetkililer izin vermedikçe binalara girmemeliyiz. Su, gaz ve elektrik tesisatını    kontrol    etmeliyiz. Vanaları ve sigortaları kapatmalıyız. Kibrit ve çakmakla binalara    asla    yaklaşmamalıyız.

Sarsıntı durduğunda kendimize güvenli bir çıkış yolu bulmalı, binayı terk etmeliyiz.    Evden ayrılırken, önceden hazırladığımız deprem çantasını almalıyız. Önceden    kararlaştırdığımız güvenli bir yerde aile bireyleri ile buluşmalıyız.

Hasar görmüş binalardan uzak durmalıyız. Kırık cam, döküntü, çivi vb. tehlikelerden    korunmalıyız. Bunun için bot, eldiven giymeliyiz. Yerlere devrilmiş elektrik    tellerinden ve kopan kablolardan uzak durmalıyız.   Deprem olunca telefonlar kullanılamaz duruma gelir. Acil durumlar dışında telefonları kullanmamalıyız.

Deprem sonrası doğru olmayan haberlere kesinlikle inanmamalıyız.    Bilgileri,    yetkililerden ve kaynağından öğrenmeliyiz.

Yetkililere ve kurtarma ekiplerine yardımcı olmalıyız. 

Yardım ekibince dağıtılan eşyalardan ihtiyacımız kadarını almalıyız. 

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.