Torbalı mı? Texas mı!

TORBALI’da yaşanan bilindik ama üzerinden geçilmesi gereken hadiseleri bu köşede ele almak istedim. İlçedeki hayatın stresi mi yoksa fabrikalardan çıkan gazlar mı kafa yapıyor bilinmez Torbalı’daki bazı kişilerde insan dışı özellikler mevcut. At arabasıyla yapılan soygunlar, düğünlerde havaya saçılan mermileriyle Torbalı’da adeta Texas rüzgarı esiyor. Bazıları sıradan vatandaşlar da Federalcilik oynamayı seviyor ki afaki atarlılıkla çeşitli tavırlar sergiliyor çevresine karşı. Kovboy ve Amerikan polisiye filmlerine konu olacak bir yapıya sahip Torbalı’nın içi bu tür kişiler nedeniyle tın tın ötüyor. İlçe kabuk değiştiriyor değiştirmesine ama eski kabuğu özleyenler, içinde bulundukları kabuktaki boşluğu magandalıkla doldurmayı kendisine adet edinmiş anlaşılan. Torbalı’da uygulanmış birçok soygun çeşidi var. Örneğin marketlerdeki sigaraları ya da alkollü içecekleri çalanlar, pek bir moda, onu biliyoruz. Önceki gün yaşanan olayda kullanılan vasıta bir at arabasıydı ve çalınan ise ekmek. Ekmekte az buz değil 40 kadar ve 30 tane de simit var. Bu soygunu yapanlar köşeyi dönmüştür artık.

DÜĞÜN DEĞİL SAVAŞ MEYDANI

İLÇEMİZDEKİ birçok yerde tek bir yerleşime özgü bir durum değil bu yazacak olduğum; Her yerde silahlar konuşuyor. Silah sesleri düğünde çalan roman havasını bastırıyor. Düğünlerdeki eğlence anlayışımız dahi sonunda silahla bağdaşıyor. Kovboy filmlerindeki Texas pavyonlarını bilirsiniz. Orada da insanlar eğlenmek için havaya ateş ederler. Hatta sırf keyif almak adına hiçbir derdi olmayan adamlarla kavgaya tutuşurlar. Torbalı’daki düğünlerimizde de aynı manzaralar her zaman karşımıza çıkıyor. Bazı insanların hobisi silahtır. Silah kullanmayı sever hatta özelliklerini ezberler, öğrenir. Bu olabilir ama her şeyin bir adabı var. Atış poligonları var ya da yerleşimden uzakta olan yerler var. İlle de yapacaksanız milletin kafasını şişirmeden yapın şu işi.

ONLAR TABELA HEDEF TAHTASI DEĞİL

YİNE silah sevdasından bahsedeceğiz. Dediğim gibi bazı insanlar vardır, yılan, böcek, tarantula gibi değişik ilginç hayvanları beslemeyi sever. Kimisi hiç güvenliği olmadan dağların zor kısımlarını tırmanmayı sever. Silah sevdasının da böyle bir şey olduğu rahatça anlaşılıyor. Fakat bu sevdanın mümkün olduğunca devletin malzemelerini mahvetmek üzerine kullanılmaması gerekiyor. Sonuçta o atılan mermiler de kurşun içerdiği için yine doğaya zarar verebiliyor. O kısmından geçtim. Devlete ve millete zararı olmasın, yangın çıkarmasın. Kimse rahatsız olmasın. Diğer türlü kim kime laf etmiş niye dağın başında silahla ateş ediyorsun diye.

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.