YENİ YIL YENİ UMUT

Oturup da birde yeni yıl yazısı yazmalıyım diye düşündüm. Adet yerini bulsun. Öyle değil mi? Televizyonlardan, gazetelerden, haberlerden gördüğümüz onca sorun, dert ve olumsuzluklara inat. Yazacağım yazımda umut olmalı, sevgi bulunmalı, mutluluk vermeli. Beynimizdeki tüm kötülükleri ve karamsarlıkları azıcıkta olsa unutturan, iyimserliklere ise sımsıkı sarılabildiren bir büyüde olmalıdır. Aksi halde ne anlamı kalırdı ki yeni yıl yazısı yazmanın. 2017 giderayak bir tat bırakmadı bizde. Komşuda savaş, evsiz barksız insanlar, bombalar altında kalan çocuklar. Tecavüze uğrayan, şiddet gören kadınlar, trafik kazaları. Cinayetler, işsiz kalıp bunalıma girenler, hastalığına şifa arayanlar, af bekleyen mahkumlar, yoksulluktan bu yılda kurtulamayanlar. Varsın olsun be yeni yılda yeni umutlar için beyaz bir sayfa açmalıyız. Her türlü olumsuzluğa karşı her türlü eşitsizliğe ve vefasızlığa karşı  acılar ne kadarda taze olsa da, kalpler ne kadar kırık olsa da her şeye rağmen yeni yıla girerken oturup da şöyle adam akıllı bir yazı yazmalıyım. Heyecan vermeli, umut aşılamalı, insana dair güzel şeyler barındırmalı. Öyle bir yazı olmalı ki İzmir’imizin boyozu ve yumurtasının tadını vermeli. Öyle üzerine karbonmonoksit zehri çökmüş puslu İzmir akşamlarını yazacak değiliz ya. Işıyan körfez gibi iç açıcı olmalı. Öyle bir yazı olmalı ki besmele çekerken herkesin işi rast gelsin, yürekleri ısınsın, keyif versin, dost eli gibi, yar sözü gibi olsun. Merhem gibi bir yazı olmalı. Yazmadan olur mu hiç? Her yeni bir yılın geçmiş yıllarda yaşanılan üzüntünün kederi parmaklarımın arasındaki kalemi bırakmak istese de güzel bir yazı olmalı. Fazlada beceremesem de idare edecek kadar olmalı. Yeni yılda eski komşuluklar yeniden yaşanmalı.


Yeni yılda salçan bittiğinde, ekmeğin kalmadığında komşundan isteyebilmelisin. Yeni yılda ısrarla memleketini sormamalı, mezhebini araştırmamalı insanlar birbirinin. 

Yeni yıl ismi gibi yeni olmalı. 

Yeni yıl düğünlerde kollarını havaya kaldıran, güzel oyunlar oynayan neşeli ıslıklar çaldırtan günler olsun.

Bol bol kahkahalar attırsın.

Borçlulara, darda olanlara bereket getirsin. Ayrılanlar kavuşsun, işsizlere yeni bir kapı olsun. Yeni yıl hastalara şifa getirsin.

Öğrencilere başarı ve umut olsun.

Yeni yıl kinin, kibrin olmadığı gıybetin yaşanmadığı, kuyuların kazılmadığı, merhabaların çoğaldığı, dostlukların yaşandığı bir yıl olmalı. Yeni yılda ilaç bedava sağlık ücretsiz olsun. 

Yeni yılınız mutlu olsun.

Saygılarımla.

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.