Siyasetçiler belediyenin 4 yılını değerlendirdi

Milliyetçi Hareket Partisi İlçe Başkanı Muhammet Oral, 4 yılını tamamlayan Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez’i değerlendirdi. Yapılan değerlendirmede Görmez’in 4 yılı boşa harcadığını ifade etti.

4 YIL BOŞA HARCANDI

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İlçe Başkanı Muhammet Oral, Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez’in 4 yılık görev süresini anlattı. Görev süresince yapılan ve yapım olan çalışmaların yanı sıra birçok konudaki önemli konulara değinen Oral, 2014 seçimlerinden bu yana geçen süreyi boşa harcanan 4 yıl olarak değerlendirdi.

SORUNLAR MAKYAJ İLE KAPATILDI

AK Parti İlçe Teşkilatının Torbalı’da büyük bir şans ettiği ile sözlerine başlayan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İlçe Başkanı Muhammet Oral, “Gelişen siyasi konjonktür, zorla da olsa Torbalı Belediyesi, Adalet ve Kalkınma Partisi’ne nasip oldu. 4 yıllık bu süreçte AKP’nin belediyeyi iyi yönetme fırsatını beklerdik. En azından beklentiler bu yöndeydi. Torbalı neden belediye başkanı seçtiğine gelirsek, AKP hükümeti var. Belediyenin de AKP olmasını istedi. Hizmetin ve mali açıdan daha iyi olabileceğini düşünerekten halkımız oyunu bu şekilde kullanmıştır. Bizler verilen karara saygı duyduk. 4 yıl konusuna geldiğimiz zaman, beklenen icraatlar ve hizmetler sorunları kökünden çözecek olan hizmetler ve çalışmalar yapılmadı. Kronikleşmiş sorunlar var Torbalı’da bu sorunlar makyaj yapılarak günü kurtararak çözüm noktasına getirilmiştir. Bu yara bir türlü kabuk bağlamadı. Halkımız bu konuda hayal kırıklığı yaşamıştır. Torbalı’da insanlar kendi kaderine terk edilmiş durumda. İnsana dair hiçbir yatırım yapılmadı. Belediyeciliğin yapması gereken işleri yapılamadı. Burada İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin de payı var. Torbalı’ya karşı bir tavır almış durumda. Siyaset, insanlara hizmet için yapılır. İBB, Torbalı halkını cezalandırdığını düşünüyorum. AKP Belediyesi de bu duruma sığınmış durumda. Belediye başkanımız ajitasyon yapıyor. Bunlara hiç gerek yok.”

UZMAN EKİBİ YOK

Oral, “Dışardan baktığımız kadarıyla 4 yılda uzman ekipler ile çalışılmadığını fark ediyoruz. Ben belediye başkanı olsam, belediyecilik anlamında uzman alanlarda çalışabilecek ekibi getirir Torbalı halkının yararına her şeyi yaparım. Torbalı’yı Dünya standartlığı seviyesine getirebilirim. Artık kendileri için 1 sene kaldı. 4 yılları boşa geçti ve harcandı. Allah nasip ederse belediyeciliği en iyi şekilde göstereceğiz.” dedi.

BİZİM GELECEĞİMİZDEN ÇALIYORLAR

Belediye’nin son dönemlerde arazi satışlarının gerçekleştirdiği konusuna değinen Muhammet Oral, belediyenin arazileri hiç kimsenin şahsi malı değil diyerek tepki gösterdi. “Davranışlara bakıldığı zaman kendi malları gibi elden çıkarmak için çabuk davranıyorlar. Belediyecilik üretmektir. Tüketmek değildir. Yoksa kendi geleceğimizi tüketiriz. Devamlı almak gerek, satmanın anlamı yok. Halkımızın faydası adına zenginleştirmeyi düşünmemiz gerek. Böyle yapılarak bizim geleceğimizden çalıyorlar. Artık işin kolayına kaçıp satıyorlar” dedi.

BÜYÜKŞEHİR TORBALI’YA ÇELME ÇAKIYOR

Şehir içi sorununa da değinen Oral, “İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Torbalı’ya çelme çakıyor. Burada özellikle sorun çıkarmak istiyor. Bunu söylemek istiyorum. Kocaoğlu, vatandaşa saygılı olması gerek. Siyasi çıkarlar gözetmeksizin hizmet etmesi gerek. Çok acı bir durum. Biran önce çözülmesi gerek. Bu insanlara yazık. Eğer aday olursa Torbalı halkı Aziz Kocaoğlu’na bu konuda büyük bir ceza verecektir. Bu konuda bizim belediyede bu konuda çözüm üretmesi gerek. Bu şekilde işler yürümez” ifadesini kullandı.

Demokrat Parti İlçe Başkanı İbrahim Demir, 4 yılını tamamlayan Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez’in görev sürecini değerlendirdi. Önemli açıklamalarda bulunan Demir, sert açıklamalar yaptı.

Demir: 4 yıl tam bir fiyasko

2014 yerel seçimlerde AK Parti Belediye Başkan Adayı olarak seçime giren ve 31 bin oy ile Torbalı’nın Belediye Başkanı seçilen Adnan Yaşar Görmez, başkanlık makamında 4 yılını tamamladı. 2019 yerel seçimlere 1 yıl kalmasıyla siyasi ilçe başkanları 4 yıllık süreci anlattı. İlk açıklama Demokrat Parti (DP) İlçe Başkanı İbrahim Demir yaptı. Demir, 4 yılı ‘Fiyasko’ olarak değerlendirdi.

PARKLAR PROJEDEN SAYILIYOR

Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez’in 4 yılını değerlendiren Demokrat Parti İlçe Başkanı İbrahim Demir, 2019 yerel seçimlere 1 yıl kala halen elle tutulur bir hizmetin olmadığını ifade ederek, “Torbalı’ya gelmiş geçmiş en şanslı belediye başkanı diyebilirim. İktidar partinin belediye başkanıdır. Ayrıca Milletvekili çıkarmış ilçenin başkanıdır. Bu kadar imkanlar varken görünen sadece oyun parklarıdır. İnsanın çocuk olası geliyor. Gözle görülür ve elle tutulur bir projesi yok. Ayrıca 135 projeden bahsediliyor. Yapılan her park projeden sayılıyorsa, başkanımıza hak veriyorum” dedi.

EN İYİ PROJESİ AMA…

4 yıl içerisinde yaptığı en iyi projesinin yeni belediye binası olduğunun altını çizen Demir, “Belediye başkanımız şu süreçte en iyi projesi, yeni belediye binası diye bilirim. Ayrıca şöyle bir sıkıntı da var. Bin tamamlandıktan sonra parası ödenecek. Yani, Görmez gelecek dönemde başkan olamazsa ödemeyi yeni başkan yapacak. Buda belediyede büyük bir sorun olabileceğini gösteriyor. İnşallah bu durumda bir fiyasko yaşanmaz” ifadesini kullandı.

4 YIL OLDU EKİBİ YOK

Belediye Başkanının en büyük hatası ve başarısız alanının ekibinin olmaması olduğunu da vurgulayan Demir, “2014 yerel seçimlerden bu zamana kadar tam 4 yıl geçti. İyi veya kötü fark etmez, ancak ekibini kuramaması ve yanlış yönlendirilmesi kendisini başarısız yapmıştır. Geriye sadece 1 yıl kaldı. Artık bu saatten sonra çok başarılı işler yapacağını düşünmüyorum. Çünkü halkın içindeyiz. Olumlu tepkilerden çok olumsuz tepkiler çok fazla. Bugün kamuoyunu yolasınlar. Çıkacak sonuç belli. Kendileri de biliyor sonucun ne olacağını”

SAT SAT BİTMİYOR

Son dönemlerde arazi satışları ile gündeme de geldiklerini söyleyen Demir, ‘Zengin bir belediye olduğumuz için sat sat bitmiyor’ sözleriyle eleştirdi. “İlçemiz ekonomisi veya tarımıyla artık gündeme gelmiyor. Artık arazi satışlarıyla bilinmeye başladık. Belediye ve başkanımıza şunu söylemek istiyorum. Satmadan nasıl ürete biliriz. Çözüm bu olması gerek. Bu nedenle 4 yıl tam bir fiyasko geçtiğini düşünüyorum”

YEREL SEÇİM ÇALIŞMALARINA BAŞLADIK

2019 yerel seçim çalışmalarına başladıklarını vurgulayan Demir, yerel seçimde çok güçlü bir şekilde geleceklerini söyleyerek, “Adayımız var. Hemde çok güçlü bir adayımız. Taşlar yerinden oynayacak. Genel merkez ve İl Başkanlığımızın vereceği karar ile adayımızı açıklayacağız. Yerel seçimde yeniden belediyeyi alacağımıza inanıyoruz” şeklinde konuştu.

İlçe siyasetinin önemli isimlerinden olan ve yeni kurulan İyi Parti’nin Torbalı İlçe Başkanı Hasan Akbıyık, 2014 yılından bu yana belediyenin hizmetlerini değerlendirdi.

Maalesef boşa giden yıllar

Torbalı’da uzun yıllardır siyaset yapan ve verdiği aranın ardından kaldığı yerden yapmaya devam eden Hasan Akbıyık, İyi Parti’nin kurulmasıyla birlikte ilçe başkanlık görevini 3 aydır sürdürüyor. İlçenin en deneyimli siyaset adamlarından biri olarak gösterilen İyi Parti İlçe Başkanı Hasan Akbıyık, 2014 yerel seçimlerde halk oylaması ile başkan seçilen Adnan Yaşar Görmez’in 4 yılını değerlendirdi. 4 yılda hizmet adına pek bir şey göremediklerini ifade eden Akbıyık, boş geçip, maddi külfete sokulduğunu söyledi.

KÖPRÜLER KALDIRILACAK DENMİŞTİ

Torbalı halkı tarafından Belediye yönetimden çok şey beklendiği fakat hiçbir şekilde beklentilere cevap verilmediğini ifade eden İyi Parti İlçe Başkanı Hasan Akbıyık, “Görev aldığım ve şuan başında bulunduğum partimiz yeni olabilir fakat Torbalı’da eski siyasetçilerdenim. İlçenin nabzını çok yakından takip ediyorum. AKP’nin seçimlerde vermiş olduğu vaatler yerine getirilmedi. Seçimlerde üst geçit köprülerinin kaldırılma taahhüttü verildi. Fakat beceremediler. En basit örnek budur. İlçemize gerçek bir yatırım yapılmadığı düşüncesindeyim. Ayrıca Belediye Meclisinde bir temsilcimiz yok. Bu nedenle meclisteki çalışmaları takip edemiyorduk yeni bir parti olduğumuz için fakat bundan sonra meclis çalışmalarını takip edip Torbalı adına alınacak kararları öğrenebileceğiz” dedi.

İLÇENİN EN BÜYÜK SORUNU ‘ULAŞIM’

İyi Parti İlçe Başkanı Hasan Akbıyık’a göre ilçenin en büyük sorunun, ulaşım olduğu görüşünde. Belediye henüz kendi ilçesindeki bu sorunu çözemediğini ifade eden Akbıyık, “Bence ilçedeki en büyük sorun trafik sorunudur. Ulaşım sorununda nasıl Belediye ile Büyükşehir topu bir birine atıyorsa, ilçenin dört bir yanında oluşan çukurlarında yapımı konusunda toplar bir birilerine atılıyor. Belediyecilik böyle olmaması gerek. Bahaneler uydurarak değil, çözüm odaklı olması gerek. Eğer ilçenin bir noktasında bir çalışma yapılıyorsa yahut sorun oluşturulduysa, Torbalı Belediyesi bir pankart asıp ‘Bu sorunu Büyükşehir yapmıştır’ demesi gerek” diye konuştu.

BORÇLAR 2019’DE BELLİ OLACAK

1980’li yıllarda mevcut belediye binasının yapımının yanlış olduğunu bizzat mecliste söyleyen Hasan Akbıyık, bu dönem İzmir Aydın yolu kenarına yapılan yeni belediye binasının yeri de yanlış olduğunu söyledi. Öte yandan Torbalı Belediyesi’nin aşırı derecede borçlandığı iddiasında bulunan Akbıyık, “Yapılan hizmetten haberimiz yok fakat borçlardan haberimiz var. 2019’da ne kadar borcumuz olduğu kesin olarak ortaya çıkacaktır. Ayrıca belediyenin arazi satışlarına da her türlü karşıyım. Arazilerin satışı yapılmaması gerek. Bu araziler Torbalı halkınındır” Ayrıca 2019 yerel seçimlere 1 yıl kalmasıyla birlikte bundan sonra hiçbir işi toparlayamayacaklarını dile getiren Akbıyık, “Bundan sonra yapılacak hizmet halkın gözünü boyamak olacak. Halkımız buna da kanmaz. Ne yazık ki 4 yıl ‘kayıp yıllar’ olarak değerlendiriyoruz” şeklinde konuştu.

Saadet Partisi İlçe Başkanı Zeki Kavak, Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez’in 4 yıllık sürecini anlattı. Belediyenin hizmetten çok borçlarının olduğunu ifade etti.

Geleceğimiz ipotek altında!

Saadet Partisi İlçe Başkanı Zeki Kavak, Torbalı Beledisinin son 4 yılını değerlendirdi ve büyük tepki gösterdi. Torbalı Belediye’sinin kredi ve borçlarla yönetilemeyeceğini ifade etti. Şahsi hiçbir sorunun olmadığı sadece yönetimin faydasız olduğunu belirten Kavak, ‘Borç ile hizmet yapılamaz ve geleceğimiz ipotek altında’ diyerek 4 yılı süreyi bu şekilde özetledi.

PROJE ADINA BİRŞEY YOK

Kavak, “Biz Saadet Partisi olarak, yönetimi ve ekibini değerlendirmek isteriz.  Bizler Torbalı Belediyesinin ekibini değerlendirirsek, klasik bir yönetim var. Seçime gider kazanır ve 5 yıl o koltukta oturur, bir sonraki seçimde kazanır mı kazanmaz mı diye düşünmez o koltukta oturur. Klasik anlayışın yanında şunlarda var. Belediye başkanı olacak olan isimler, milletin takım tutar gibi parti tutmasını bildikleri için, hiç milletin karşısına şu projeyle seçime gidelim düşüncesi yok. Tek projeleri biz gelmesek bak şu parti gelir düşüncesi var. Milletimiz hizmet yapan ve yapacak olan isimleri düşünmüyor” dedi.

KREDİ İLE HİZMET OLMAZ

“Buna da değinmek istiyorum. Park yapıyorsunuz borçla yapıyorsunuz. İller bankasından kredilerle yapılıyor. Bu belediyenin parası değil. Bu belediyecilik değildir. Belediyenin kasasını boşaltıyorsunuz. Kasayı boşalttığınız gibi gelecek olan parayı da şimdiden harcıyorsunuz. Buna hizmet diyorsanız bir şey diyemem. Bizim anlayışımız şudur; yokluğu varlığa çevirmektir. Varlığı yokluğa çevirmek değildir.  Bu durum iflasa götürür. Şunu belirmek isterim. Kredi ile bir yere varılmaz. Belediyemiz devamlı kredi ile iş yapıyor. Halkın serveti bu şekilde harcanıyor. Kimsenin hakkı veya haddi değildir.” İfadesini kullandı.

HİZMET ANLAYIŞI DEĞİŞTİ

Torbalı Belediyesinin hizmet yapabilmesi için ilk önce kredi kullanmadan ve satış gerçekleştirmeden yapılan çalışmalara hizmet diyebileceklerini ifade eden Kavak, “Hizmet anlayışı ne yazık ki değişti. Kredi ve borçlar ile yapılan çalışmaların hizmet olarak halka lanse edilmesine ne yazık ki hizmet deniliyor. Öz kaynaklarımız ne yazık ki yok. 4 yılda belediyede bulunan ekibin güzel çalışmaları var fakat ne yazık ki halkın geleceği ipotek altındadır” şeklinde konuştu.  

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.