TÜRKİYE’NİN SLOGANLARLA İMTİHANI

TÜRKİYE’DE GÜNLERDİR tipik bir dram yaşanmakta. Kaos’un  senaristleri, oyuncuları seçmiş ve provalara başlamış durumdalar. Stüdyo olarak da meydanları kullanacaklarını duyurdular. Yıllardır alışıla gelmiş bir vahşet, tam bitti derken yeniden patlak verdi.  Büyük İslam şairi Mehmet Akif ERSOY  tarihi tarif ederken, tekerrürden ibaret olduğunu ve ibret alındığı takdirde tekerrür etmeyeceğini ifade eder. Fakat Osmanlı’nın haşmetli Sultanlarından  2. Abdülhamit Han ise, Tarihin değil hataların tekerrür ettiğini belirtir.  Tekrar eden hadiselerin ve bu hadiseler neticesinde meydana gelen hataların süreklilik arz etmesi,  o hadiselere muhatap olanların kusurlarından kaynaklanmaktadır. Bu konuda Romenlerin güzel bir sözü vardır: "Biri sizi bir kez aldatırsa suç onundur... İki kez aldatırsa suç sizindir".  

                Ne gariptir ki aynı ülkenin kurtuluşunda  ve inşasında aynı dava uğruna mücadele verenlerin evlatları bugün birbirleriyle didişmekteler.  Biri diğerinin akan kanından memnun, diğeri kırılan dişinden mutluluk duyabiliyor.  Yıllardır komşu ülkelerimizde iç savaşın sıkıntısını iliklerine kadar hisseden halkları gördüğümüz halde, Suriye’den kaçan Mültecilerin gelecek hayali  Akdeniz’in serin sularında bittiğine şahit olduğumuz halde,  ne hikmettir ibret alamıyoruz. Kin ve haset olaylardan ders çıkarma fırsatı vermiyor birilerine. Bizler öğretilmiş sloganlarla meydanları dolduruyor, karşı tarafı yuhalayıp ezbere bağırıp çağırarak, etrafı yakıp yıkıyoruz.

NEDİR BİZLERDEKİ BU SLOGAN ATMA HEVESİ?

Coşkun kalabalıkların vazgeçilmezi olan sloganlar; düşüncelerin ve projelerin önündeki en büyük engellerdendir. Sosyal medyanın toplum içinde hızla yayılmasıyla  slogan, yeni bir mecra alanı  buldu kendine. Slogan bağımlıları, mensubu olduğu zümrenin klasik cümlelerini kes-kopyala- yapıştır usulüyle, zihinlerini ve profillerini doldurmaktalar.  Söylediği veya paylaştığı sloganların içeriğini derinlemesine idrak etmekten mahrum beyinler, şartsız kabulle aynı sloganları çevresine kabul ettirme mücadelesi veriyor. Kendine ait sloganlar havuzunda yüzenler, diğerlerini de ötekileştirmekten de mahrum  kalmıyorlar.

            Bu vakit Ümmet olarak kenetlenmek, dua ve niyazlarımızı arttırma gayreti içinde olmalıyız.  Daha büyük felaketlerden Rabbimizin inayetiyle korunma dileğinde. 

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.