Dikkat etmelisiniz!

·        Şekerli İçecekler

Şekerli içecekler, özellikle gazlı içecekler, fazla tüketilmesi zararlıdır. Yapılan bir çalışmada her gün iki porsiyondan fazla  şekerli içeceklerin tüketenlerin kalp yetmezliğine yakalanma riski %23 ve 2015 yılında yayımlanan çalışmalar şekerli içecek tüketiminin (anormal kalp ritmi) riski ile ilişkili olduğunu göstermektedir.

·        Kahve

·        Araştırmacılar kahve tüketiminin kalp sağlığına faydalı olduğunu söylemektedir. Günde beş bardak kahve içenlerin kahve içmeyenlere kıyasla, (kafeinli veya kafeinsiz) daha sağlıklı kalbe sahip olduğu savunulmaktadır.

 

·        Bilinçsiz kullanılan takviyeler ve enerji içecekleri ölümcül olabilir!

Enerji ve kilo kaybı için kullanılan popüler bitkisel ve bitkisel olmayan bitkisel takviyeler sağlığımıza zararlı olabilmektedir.

Kilo kaybı veya enerji ürünleri hastalar çarpıntı, göğüs ağrısı veya taşikardi (anormal hızlı kalp hızı) belirtilerine neden olabilmektedir. Enerji takviyesi içecekler ve kafeinin çok yüksek seviyelerde kombinasyonu ölümcül olabilmektedir.

·        Baharatlı gıdalar Kalp Sağlığımıza faydalı mıdır?

·        Kanser, kalp hastalığı ve inme gibi rahatsızlıklara yakalanma riskinin düşük olduğunu savunmaktadır.

·        Yüksek Tansiyon

·        Yüksek kan basıncı; kalp yetmezliği, bunama, felç ve ölüm olasılığının direkt bir nedenidir. Ölüm, inme, kalp krizi ve kalp yetmezliği düşük tansiyonda %25 oranında daha düşük olmakta ve düşük kan basıncında ölüm riski %27 azalmaktadır.

·        Şişmanlık

·        Şişmanlık derecesini belirlemek için antropometrik ölçümler, beden kitle indeksi, vücut yağ ve kas oranları hesaplanmalı, yaş ve cinsiyete göre standartlarla karşılaştırılmalıdır. Şişmanlık kalp sağlığımızı olumsuz yönde etkilemekte ve tedavisi kalp sağlığımızı koruyucu yönde olmaktadır.

Sağlıklı beslenme ve egzersiz uygulamaları sadece diyet ve görsel kaygılarınız haricinde sağlıklı olmanız için yaşam tarzınız haline getirilmelidir. Sağlıklı beslendiğiniz sağlıklı günler dilerim.

 

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.