BAHAR GELDİ

Sevgili Çiftçi Dostlar, bu yazımız toprak işlememenin olmazsa olmazı çift sürüm ve pulluk ayarları konularına bahsedeceğim.

Toprak işlemede amacımız tohum yatağı hazırlama, yabancı ot kontrolü, anız parçalama ve toprak nem miktarını düzenlemektir. Bu işlemler için ise en çok kullandığımız aletlerin başında kulaklı pulluk gelmektedir. Kulaklı pulluk ile iki çeşit sürüm yapılabilmektedir. Sabit gövdeli kulaklı pulluk ile tahtavari sürüm, döner kulaklı pulluk ile düz sürüm yapılmaktadır. Tahtavari sürümün iki şeklinden biri balık sırtı ikincisi ise açık çizidir. Bu iki sürüm şeklinde de zamanla tarlamızın tesviyesi bozulmakta ve sulamada sıkıntılar yaşanmaktadır. En ideali döner kulaklı pulluk ile düz sürüm yapmaktır.

Ayarı yapılmamış pulluklar da aynı zamanda çiftçimize sıkıntı yaratmakta ve ekonomik kayba neden olmaktadır. Ayarsız pulluklarda

·         Uç demiri çabuk aşınır

·         Pulluk kulağında aşınmalar ve deformasyonlar gözlenir

·         Çeki gücü ve patinaj miktarı artar, lastik aşınması da buna bağlı olarak artar

·         Traktörün zorlanmasından dolayı yakıt tüketimi artar

·         Uygun olmayan tohum yatağı yüzünden, tohum çıkışları ve bitki gelişimi düzensiz olur. Ürün miktarı ve kalitesinde düşüş olur.

 Atölyede ve tarlamızda yapacağımız ayarlarla pulluğunuzu ekonomik kullanıma getirmeniz mümkündür.

Traktörünüze üç nokta askı sitemine bağladığınız pullukla düz bir zemine getirerek işe başlayalım. Alt bağlantı kollarında bulunan gergileri oynatarak, kolların traktör lastiği ile olan mesafesini eşitleyelim.

Düz zeminde baktığımızda uç demiri üzerinde alt kavrama payı (3,5-5 cm) yan kavrama payı olarak (0,5-1 cm) olduğunu tespit etmeliyiz. Alt kavrama payı azalmış pulluk toprağa batmakta güçlük yaşar ve sabit bir derinlikte sürüm yapamaz. Yan kavrama payı azalmış olan pulluklar ise toprağa yandan tutunamadığı için traktör eksenine göre sürüm sırasında sağa sola hareket ederek düzensiz bir sürüme neden olur. Bu yüzden aşınmış olan uç demirleri mutlaka yenisiyle değiştirilmelidir.

Pulluğumuza yandan baktığımızda ön arka paralellik ayarlarını orta kol ile gerektiği şekilde yapılmalıdır. Gereğinden kısa olursa pulluğun ön gövdesi arka gövdesine göre toprağa fazla batar uzun olursa arka gövde toprağa fazla batar. Sağ sol paralellik ayarını ise yan kolları tutan askı üzerindeki ayar kolundan yapılmalıdır. Bu ayarlar Tarlada ilk çiziyi çekip tekrar çiziye girdiğimizde ayarlar tekrarlanmalıdır.

Toprak işleme derinliğimizi ise yüzer seviyedeki hidrolikten sabitleyerek ve yükseklik tekerinden ayarlayabiliriz.

İdeal çeki noktası ayarı ise, pulluğun ekseninin traktörün çeki ekseninde olması ile mümkündür. Bu ayar ise çapraz mil ayar kolu ile ya da bazı pulluklardaki hidrolik piston ile ayarlanır ve aynı zamanda açık çizide giden tekerlek toprak yan duvarlarına sürtmeyecek mesafede ayarlanmalıdır. Bu ayar iş genişli ayarıdır.

Pulluğa önden ya da arkadan bakıldığında gövdeler arasında 2-3 cm örtme payı olmalıdır.

Pulluk gövdelerinin önünde keski demiri veya disk bıçağının olması %10-15 civarında toplam çeki kuvvetin azalmasına neden olur.

Bunun yanında kullandığımız pulluğun kulak yapısı da iş kalitemizi etkilemektedir. Kumlu topraklı arazilerde dik ve dike yakın devirmesi az olan pulluklar tercih edilmelidir, ağır (killi) topraklarda ise yarı bükük ve bükük kulaklı yani yarı devirmeli ve tam devirmeli pulluklar tercih edilmelidir.

Sürüm hızı ise 4-9 Km/saat hızında olmalıdır. Eğer çizi içerisine toprak doluyorsa hız arttırılmalıdır.

Bu noktalara dikkat edilmesi, traktörün en fazla mazot tükettiği çift sürüm işlerinin hakkıyla ve en ekonomik şekilde yapılmasına vesile olacaktır. 

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.