Doğanın Yasalarla İmtihanı

Bu son yıllarda doğayı ne çok katlediyoruz. Koca koca binalar, alışveriş merkezleri, köprüler, barajlar… Bunca şey hükümet tarafından da onaylanıyor üstelik. Gezi Parkı’yla daha büyük bir yankı uyandıran çevreciler hala bu tür durumlarla mücadele ediyor. Biz kendi halimizde yaşarken bilmediğimiz ne yasalar çıkarılıp onaylanıyor. Bu yazımda da bu yasalardan birini anlatacağım size.

Geçenlerde gelen bir e-mail durumun daha ciddi boyutlara ulaşmış olduğunu görmeme yardımcı oldu. E-mailde ‘19 Ağustos’ta Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde onaylanan yasa tasarısı kapsamında, şirketler, doğayı istedikleri gibi kullanabilecekler, çevreyi hiçbir denetime tabii olmadan kirletebilecekleri imtiyazları sağlayan Madde 75’in kabul edildiği’ yazıyordu.

Neymiş Bu Madde 75?

*Madde 75 ile birlikte T.C Bakanlar Kurulu’nun karar vereceği projeler, hiçbir denetimden geçmeden faaliyete başlayabilecek.

*Denetimsiz, herhangi bir değerlendirme sürecinden geçmeyen projeler, kömürlü termik santral projeleri, nükleer projeleri, artık hiçbir hukuki sürece tabii olmayacak.

*Ayrıca, yine yasa kapsamında, denetimsizliği arttıracak ve kamu bütçesine büyük ek yükler getirerek bütçe açığının artmasına sebep olabilecek imtiyazlar, Bakanlar Kurulu tarafından şirketlere sağlanabilecek.

*Şirketlere Kurumlar Vergisi ve stopaj muafiyeti sağlanacak.

*49 yıllığına kamu arazisini bedelsiz kiralama, %50 indirimli elektrik, 10 yıl boyunca kredi faizlerinin devlet tarafından karşılama gibi imtiyazlar verilecek.

Bu yasayla beraber, her gün tartıştığımız, her gün daha fazla çevreyi kirleten, insan sağlığını ve yaşam alanını hiçe sayan projelerin önü açılmış olacak. Tüm dünyanın terk ettiği, eski kirli teknolojilere geri dönüş yapıyoruz. Bunca imtiyaz verilirken elbette ki şirketler ‘aman çevreye zarar veririz’ diye düşünmeyeceklerdir.

Yasa Meclis’ten geçti ama hala yürürlüğe girmedi. Haddim değil ama Meclis’teki vekillerin çevre bilinci, çocuklarına bırakmak istedikleri güzel bir doğa yok mu merak ediyorum.

Güzel günler görebilecek miyiz çocuklar?

Motorları maviliklere sürebilecek miyiz?

 

 

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.