Helal olsun Celalettin Hocam!


1993 yılından bu yana Torbalı’da eğitim veren Dokuz Eylül Üniversitesi Torbalı Meslek Yüksekokulu’na Maden Teknik ve Arama Genel Müdürlüğü tarafından 2 adet yarım hidrolik sondaj makinesi hibe edildi.Torbalı Meslek Yüksekokulu, öğrencilerine haftada 3 gün uygulamalı eğitim veriyor. Daha önce 4 olan sondaj makinesi sayısını arttırmak için harekete geçen üniversite yönetimi, MTA Genel Müdürlüğü’ne başvurdu. Talepleri olumlu karşılanan okul yönetiminin isteği üzerine geçtiğimiz haftalar içerisinde 2 adet yarım hidrolik sondaj makinesi Torbalı’ya gönderildi. Peki bu sondaj makinelerinin elde olanlardan farkı ne? Bakın sayın yüksek okul müdürü Prof. Dr. Celalettin Şimşek'e kulak verin. Çünkü aklındaki proje çok önemli... Şimşek konuyla ilgili aynen şunu söylüyor: "Elimizdeki mevcut makinelerle 100 metre derinliğe iniyorduk. MTA ‘Dan bize verilen sdondfaj makineleriyle artık 600 metre derinliğe inip, çalışmalarımızı yürüteceğiz. Yeni gelen sondaj makinelerimizle okulumuza olan talebin artmasını bekliyoruz. Bu sayede Türkiye’de sektörümüzde yaşanan ara eleman sıkıntısını çözmeyi planlıyoruz" geçtiğimiz günlerde ara eleman sıkıntısını dile getirmiştim. Bakın böyle adımlar Torbalı'yı çok öne götürür. Sayın MYO müdürümüze ilçemiz adına bir teşekkürü borç bilirim.

HASTANENİN GÜZEL UYGULAMASI

TORBALI Devlet Hastanesi birçok hastanede bulunmayan bir sistemi hayata geçirdi. Hastane daha kaliteli hizmet sunabilmek ve hastane içinde yaşanan yığılmaların önüne geçebilmek için randevu sistemini hayata geçirdi. En önemlisi saatlerce sıranın kendisine gelmesini bekleyen engelli ve yaşlılara büyük kolaylık sunacak sistem sayesinde, poliklinik sırası almak için ve muayene sırasının gelmesini bekleyerek vakit kaybetmeyecek, alınan randevu saatinde muayenesini olabilecek. Görevlendirilen personel, hafta içi saat 08.00 ile 16.00 arasında 0232 855 59 16 no’lu telefonu arayarak randevusunu alabilecek.

9 BİN AİLEYE İLAÇ GİBİ GELECEK

TORBALI Mahallesi’ne 2 bin 150etrekarelik alan üzerine kurulacak olan organik pazar projesinin ihalesi tamamlandı. Projenin dört ay gibi kısa bir sürede bitmesi bekleniyor.120 pazarcı esnafın yer alacağı, içerisinde oturma alanı ve zabıta noktasının da bulunacağı organik köy pazarı çalışmaları hızla devam ediyor. Başta çevre kirliliği olmak üzere doğal dengelerin hızla bozulması organik ve biyolojik tarımı daha da önemli hale getirdi. Ege’nin en verimli tarımsal üretim merkezlerinden biri alan Torbalı’da organik üretimi teşvik etmek amacıyla da ilçe belediyesi harekete geçti.120 dolayında çiftçimiz, esnafımız burada ürünlerini satacak.  Ekolojik veya Biyolojik tarımın önemi her gün biraz daha artmakta, bu anlamda büyük bir pazar bulunmaktadır. Resmi verilere göre, Torbalı’da 300 bin dekarlık alanda tarımsal üretim yapılıyor. 9 bin dolayındaki aile geçimini çiftçilik yaparak sağlıyor.

KÜTÜPHANEDEKİ DEĞİŞİM ÇOK GURUR VERİCİ

HÜKÜMET Caddesi’nde 1956 yılından bu yana hizmet veren İlçe Halk Kütüphanesi, kurulduğu yıllarda ilk olarak Halk Evi olarak kullanılıyordu. Kütüphane binası, daha sonra dikiş-nakış atölyesi olarak faaliyet gösterdi. Bina, 1950′li yıllardan sonra halk kütüphanesi olarak kullanılmaya başlandı. 326 metrekarelik alanda, 1 idareci 2 de personel ile hizmet veren kütüphanenin bir zamanlar binlerce abonesi bulunuyor. Her gün onlarca kişiyi ağırlayan İlçe Halk Kütüphanesi, yıl içerisinde de binlerce kitabı okuyucularına dağıtıyor. Öte yandan yıllardır bakımsız olan kütüphane yapılan çalışmalar sonrasında modern bir hale dönüştürülmüştü. Geçtiğimiz yıl ziyaretçi sayısı oldukça az olan kütüphanede bu yıl hem ziyaretçi hem de üye sayısında büyük artış gözlemleniyor. Günün her saatinde her yaştan ilçe vatandaşının bulunduğu kütüphanedeki kitap sayısı 4 bin 150’ye ulaştı. Tadilatının ardından kütüphanedeki bilgisayarlar, buzdolabı, klima, mobilyalar, güvenlik cihazları değişmiş, dış ve iç görünü daha modern bir hale getirilmişti. Oyun için ayrı bir odanın bulunduğu kütüphane şıklığı ve dekoruyla dikkat çekiyor. Her şeyin teknolojik olduğu kütüphanede aydınlatılmadan odalarına, bilgisayarlarından kitaplıklara kadar bütün araç gereçler yenilenmişti.

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.