Northwestern, oyunculara zorbalık yaptığı bildirilen beyzbol koçunu kovdu

Northwestern, beyzbol koçu Jim Foster’ı Perşembe günü, birinci yıl koçunun oyunculara “zorbalık ve taciz edici davranışlarda bulunduğunu” söyleyen bir Chicago Tribune raporunun ardından kovdu.

Bu, programdaki “yaygın” bezdirmenin ayrıntılarının gün ışığına çıkmasının ardından Pazartesi günü uzun süredir futbol koçu Pat Fitzgerald’ı görevden alan Northwestern’in bu hafta yaptığı ikinci yüksek profilli işten çıkarma oldu.

Foster, Big Ten oyununda 4-20 puan da dahil olmak üzere Wildcats’e liderlik ettiği tek sezonunda sadece 10-40 kazandı, ancak daha büyük endişe gibi görünen davranışıydı. Tribune’e göre, Foster’ın davranışı okulun insan kaynakları departmanı tarafından bir soruşturma yapılmasına yol açtı.

Chicago Tribune tarafından elde edilen belgelere göre, sonraki soruşturma, Foster’ın sadece oyunculara zorbalık yapmakla kalmayıp aynı zamanda “bir kadın personel hakkında uygunsuz bir yorumda bulunduğuna ve diğer personel üyelerine ekibi hakkında olumsuz konuştuğuna” dair “yeterli kanıt” buldu.

Rapora göre Foster, personele lanet okudu ve oyunculara sakatlıktan erken dönmeleri için baskı yaptı veya oyuncuları tedavi görmekten caydırdı. Sezonun ardından bir düzineden fazla oyuncu transfer portalına girdi.

“Northwestern için hiçbir şey, öğrencilerine sınıfta, toplulukta ve rekabette mutlak en üst düzeyde gelişmelerine izin veren bir yer sağlamaktan ve personelimizin gelişmesine olanak tanıyan bir kültür oluşturmaktan daha önemli olamaz.” Dr. Northwestern’in atletizm direktörü Derrick Gragg, Foster’ın kovulduğunu açıklayan bir açıklamada söyledi.

“Bu devam eden bir durum ve bu karara varılmadan önce birçok faktör göz önünde bulunduruldu. Atletizm Direktörü olarak, baş antrenör kiralamalarımızın sorumluluğunu alıyorum ve sonraki adımlarımızı geliştikçe paylaşacağız.”

Şimdilik, Northwestern yardımcısı Brian Anderson’ı geçici baş antrenör olarak görevlendirdi. 41 yaşındaki Anderson, Chicago White Sox’un eski bir ilk tur seçimiydi ve ana dallarda beş yıl oynadı.


Posted

in

by

Tags:

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *